Na zakázku je možné se předem domluvit na tom, jak má flétna vypadat jaké má mít ornamenty atd. v podstatě není problém použít jakoukoli techniku zdobení – linkový ornament do kterého je zabroušena borovicová kůra, hloubkový ornament, vylití cínem – pouze u soustružených fléten,  leptání kyselinou dusičnou, vykládání dřevem nebo rohovinou… apod.

sestidirkove2.jpg

Šestidírková píšťala

Šestidírková píšťala je asi nejrozšířenější lidová flétna vůbec. Lze na ní zahrát spoustu jednoduchých, ale i složitějších písní jak dokazuje použití šesti dírkové píšťaly například v Irské hudbě podobně. Při zakrytí všech hmatových otvorů se ozve základní tón flétny pro příklad, když je flétna v D… ozve se tón D, a postupným odkrýváním jednotlivých dírek zahrajeme téměř celou stupnici D dur, až do tónu Cis poté se musí zakrýt opět všechny hmatové otvory a větším proudem vzduchu přefouknout do požadovaného D2… Poté záleží na provedení flétny menzuře a přesnosti zpracování některé flétny dokáží zahrát víc jak dvě oktávy…

dvojacka1.jpg

Dvojačka

Dvojačka vznikla spojením dvou píšťal a to píšťaly melodické a píšťaly doprovodné. Po světě existuje nespočetně mnoho variant tohoto nádherně znějícího nástroje. Podle provedení na ní lze hrát jak v Dur, tak v Moll. Základní forma dvojačky má jednu píšťalu melodickou a jednu doprovodnou tzn. největší výhoda je v tom, že pokud chci, mohu hrát na samostatnou píšťalu sólovou melodii, ale pokud se to zrovna hodí, můžu přidávat i píšťalu doprovodnou, což může mít někdy velmi působivý efekt. Hra na tuto flétnu vynikne zejména v chrámových prostorech, kde se její zvuk nádherně nese… Nižší flétny mají nádherný hluboký zvuk, který vás pohladí téměř po duši.

koncovka1.jpg

Kocovky

Koncovka je jednoduchá píšťala s jedním otvorem na konci… Proto se jí říká také koncovka. Některé prameny uvádějí, že je předchůdkyní fujary. Hraje se na ní přefukováním a následným otvíráním či zavíráním koncového otvoru. Je to čistě pastevecký nástroj. Proto také velká většina lidových pasteveckých písní vycházejí z tónové řady, kterou lze na koncovku zahrát. Na koncovku se dá skvěle improvizovat a je možné říci, že je to i meditační nástroj.

dudy1.jpg

Dudy na švédský způsob

Dudy na švédský způsob jsou válcovitého vrtání s jednoduchým nárazovým jazýčkem. Je možné je vyrobit v různých provedeních opět záleží na individuálním přání zákazníka… Lze na ně hrát v dur tak i v moll. Je to velmi hezký až magicky znějící hudební nástroj. Lze je opatřit i dmychákem.

gemshorn1.jpg

Gemshorn

Gemshorn je píšťala okarínového typu z kravího rohu. Je to velmi hezký nástroj zajímavého znění. Gemshorn se nedá přefukovat. Jeho výroba je poněkud náročnější a je třeba velké přesnosti pro jeho zhotovení.

osmidirkove1.jpg

Osmidírková flétna

Osmidírková flétna je lidovou napodobeninou zobcové flétny. Je to moc hezký hudební nástroj. Ovšem je nutné si uvědomit, že bez kónického vrtání a přesných propočtů nelze počítat s tím, že ve vyšších tónech bude úplně přesně ladit. Není to nástroj pro koncertní hraní. Ale je velmi dobře použitelný v historických kapelách, folku a tak podobně. Dá se u mě pořídit v různých variantách od bezové až po soustruženou z nejrůznějších evropských dřevin.